Преглед на Хайдутин

Преглед на Хайдутин

Преглед на Хайдутин

Blog Article

Български хайдушки чети участват активно в Гръцката война за независимост, когато редица български хайдути участват на страната на гърците с четите си.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

 Този раздел е празен или е мъниче. Можете да помогнете на Уикипедия, като го разширите.

В него ви каним на пътуване до Кюстендил, за да ви разкажем историята на един от най-бележитите български революционери, превърнал се преживе в легенда – Ильо войвода.

Действат през пролетта, лятото и ранната есен, а през зимата се укриват при свои близки.

Но тя моли Чавдар да иде да се изучи, а да не поема рисковете на хайдушката борба. И докато за Чавдар вестта, че ще иде при баща си, е радостна, то за майката това е най-тежкото преживяване.

В съдебни протоколи изобилстват убедителни данни за хайдушкото движение. Има стотици присъди над заловени хайдути, чийто чети нападат села и градове и подробно са описани техните имена и подвизи, както и наказанията, на които са били подложени.

В увода емоционалните преживявания на поета непрекъснато се променят- неговата решителност в началото преминава в тъга и е заменена от романтично оптимистична вяра:

н. („Бре този ми Кара Колю /той на майка си думаше: / Мале ле, стара майчице...“).

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

          ► Разказът започва от момента, в който Чавдар, макар и дванайсетгодишен, прави своя избор в живота. Тази част е построена като диалог (разговор) между майката и сина. От диалога се разбира, че Чавдар не желае да е ратай на вуйчо си и мечтае да стане хайдутин като баща си.

и т.н.). Това подчертаване на физическата красота не е случайно. Тя е израз на вътрешната красота и сила на героя. Чавдар има Хайдутин силно развито чувство за достойнство и чест. Никога не забравя, че неговият баща е „Петко Страшника“, хайдушкият войвода, владеещ Стара планина, наплашил турските насилници и българските чорбаджии.

Истор. По време на турското робство - народен закрилник,борец срещу османското владичество.

За представителите на официалната османска власт участниците в него са разбойници и затова са наречени хайдути

Report this page